Tělo poslouchá duši.

04.05.2018 10:04

Známý český fyzioterapeut mluví o zásadní moci, kterou má mysl a nálada na tělesný stav a výkon.

To, že výkonnost a kondici našeho těla ovlivňuje stav psychiky, potvrdil  při křtu své knihy Labyrint pohybu náš nejznámější fyzioterapeut prof. Pavel Kolář. Psychika podle něj hraje zásadní roli životě i ve sportu, a proto je důležité, aby terapeut znal nejen správnou diagnózu a léčebný postup, ale také aby pacientovi uměl ve správnou chvíli říct to, co ho pozvedne a poléčí na duši. Pak se můžou dít zázraky, protože tělo duši poslouchá.


Kniha je rozhovorem s jedním z našich nejznámějších fyzioterapeutů. Lze se v ní dočíst o řadě užitečných informací o lidském těle. I laik se v ní konečně dozví vše o Vojtově metodě. Vysvětleny jsou zde základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také role, jakou v něm sehrává náš mozek, špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality atd. V našem organismu se totiž nic neděje náhodně. Kromě toho prof. Kolář v knize mluví o svém dětství, o letech, kdy se vrcholově věnoval gymnastice, o své rodině, o cestě k víře i o tom, jak zvládá fakt, že sám trpí Bechtěrevovou nemocí. "Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny," tvrdí renomovaný fyzioterapeut, který na poli rehabilitační medicíny působí už třicet let.


Respektovat biologickou přirozenost

"Psychika má na tělo obrovský dopad a už mnohokrát jsem si ověřil, že funguje i tzv. nocebo efekt. Je to opak placeba a znamená to, že když lidé očekávají, že se jejich potíže zhorší, v důsledku tohoto psychického nastavení k tomu skutečně dojde," uvedl prof. Pavel Kolář a pokračoval: "Oficiální medicína však s touto subjektivitou nepočítá, a tak budu rád, když k tomu aspoň trochu přispěje naše kniha. Lidé by také měli vědět, že někdy onemocní hlavně ze stresu, a to se zdaleka netýká jen vrcholových sportovců," uvedl.